Proste sposoby na czyste okna

684
0
Share:

 

Mycie okien, szczególnie tych wielkoformatowych, może przysporzyć niemałych trudności. Jak uniknąć powstawania nieestetycznych smug? Sprawdź nasze sprawdzone sposoby na idealnie czyste okna!

Kiedy myć okna?

Na rezultat Twojej pracy duży wpływ ma pogoda. Wydaje Ci się, że gorący, słoneczny dzień stwarza optymalne warunki do porządków? Niekoniecznie! Mocne słońce sprawia, że detergenty bardzo szybko wysychają, pozostawiając na szybie smugi. Znacznie lepsze rezultaty otrzymasz, kiedy będziesz myć okna w pochmurny, ciepły dzień.

Mycie w wersji eko

Standardowo do mycia okien używamy płynu do mycia naczyń rozcieńczonego w wodzie (ramy, uszczelki), płynu do szyb oraz ręczników papierowych. Możesz zrezygnować z detergentów. Z zabrudzonymi szybami doskonale poradzi sobie ściereczka z mikrofibry i woda. Mikrofibra, dzięki swojej unikalnej strukturze, bez trudu „radzi sobie” z zaschniętym, wyjątkowo opornym brudem bez wsparcia środków chemicznych. Mycie okien w ten sposób powinno mieć dwa etapy – mycie na mokro i wycieranie do sucha.

Domowe sposoby

Alternatywą dla zakupionych w sklepach detergentów do szyb jest samodzielnie wykonany płyn składający się z wody i octu lub soku z cytryny. Proporcje wody i substancji czynnej powinny wynosić 1:1. Gwarantujemy, że umyte w ten sposób okna będą lśniły czystością! Innym popularnym domowym sposobem na czyste okna jest polerowanie ich gazetami.

Warto pamiętać

Mleczka i proszki z granulkami, rozpuszczalnikami i substancjami o właściwościach ściernych mogą porysować i tym samym nieodwracalnie zniszczyć ramy okienne.  Do mycia ram używaj miękkich ściereczek nasączonych w delikatnych mieszankach płynu do mycia naczyń i wody. Pamiętaj również o tym, że  tłuste preparaty i silne środki mogą zniszczyć uszczelki, zwłaszcza te wyprodukowane ze sztucznego kauczuku EPDM.

Share: