Okna pasywne – dobry wybór?

1009
0
Share:
Okna pasywne – dobry wybór?

Budownictwo pasywne szturmem zdobywa polski rynek. Mimo tego, że trendy obecne na szeroką skalę w Niemczech, Szwajcarii czy Austrii u nas dopiero raczkują, to nie sposób nie zauważyć, że coraz śmielej i chętniej wcielamy w życie ideały energooszczędnego i ekologicznego budowania. Czy kupno okien pasywnych to opłacalna inwestycja?

Budownictwo pasywne – o co tak naprawdę chodzi?

Domy pasywne to budynki nowej generacji. Specjaliści z branży budowlanej zajmujący się projektowaniem domów pasywnych dążą do stworzenia domu maksymalnie oszczędnego i „pracującego” na siebie. Odpowiednie systemy pasywne, które tworzą głównie okna i drzwi pasywne, specjalne docieplenia ścian, rekuperator oraz baterie słoneczne, mają zapewnić użytkownikom wysoki komfort cieplny, przy minimalnym zapotrzebowaniu na energię z zewnątrz.

Ekstremalnie szczelne okna

Nadrzędną częścią systemu pasywnego są szczelne okna. Każde okno zamontowane w  budynku pasywnym musi spełniać rygorystyczne normy, dzięki którym ciepło kumulowane wewnątrz pomieszczenia nie ulotni się na zewnątrz, a chłodne powietrze nie dostanie się do środka. Najważniejszym parametrem świadczącym o skrajnie wysokiej termoizolacyjności okien jest współczynnik Uw. Obliczenie wartości dla okna pozwala stwierdzić, ile ciepła ulatnia się przez stolarkę okienną. Zasada jest prosta – im parametr Uw jest niższy, tym okno jest szczelniejsze. W tym przypadku okna pasywne nie mają sobie równych. Uw dla standardowych okien waha się w granicach 1,4–2,6 W/m²K. W przypadku okien pasywnych wartość współczynnika nie przekracza 0,8 W/m²K.

Jednorazowy koszt zakupu okien zaprojektowanych w technologii pasywnej jest wyższy, niż w przypadku kupna zwyczajnych oszkleń. Możesz mieć pewność, że inwestycja szybko się zwróci. Już po kilku miesiącach zauważysz, że we wnętrzu zawsze panuje optymalna temperatura niezależnie od pogody, a wysokość rachunków za ogrzewanie gwałtownie spadła.

Share: