Jak przygotować okna na zimę?

508
0
Share:

Ciągnąca się długimi miesiącami zima nie służy naszym oknom. Kiedy dni stają się coraz krótsze, na dworze panuje wilgoć, a temperatury spadają poniżej zera, warto przyjrzeć się bliżej stolarce okiennej i przygotować ją na ekstremalne warunki. Odpowiednio wyregulowane, uszczelnione okna sprawią, że w domu będzie panował optymalny komfort cieplny, a straty energii będą minimalne. Jak przygotować okna do zimy? Sprawdź!

Krok pierwszy: dokładne mycie

Eksperci zaznaczają, że przygotowywanie okien do okresu jesienno-zimowego należy zacząć od najbardziej podstawowej czynności, którą powinniśmy wykonywać regularnie przez cały rok – od mycia. Pamiętaj, aby myć okna specjalnymi preparatami w pochmurne dni (silne słońce może sprawić, że na szybie pozostaną smugi). Dla uzyskania jak najlepszego efektu myj okna przy pomocy miękkiej, pozbawionej szwów ściereczki (najlepiej z mikrofibry) i niewielkiej ilości specjalnego płynu. Unikaj ostrych detergentów z granulkami mogących odbarwiać i rysować  profile z PVC.

Krok drugi: stan techniczny

Kiedy okna są czyste, możesz przystąpić do sprawdzenia ich stanu technicznego. Aby przekonać się, czy okna dobrze będą spełniać swoją rolę w czasie chłodnych miesięcy, weź pod lupę zawiasy, klamki i wszystkie elementy ruchome. Jeśli któraś z części nie działa prawidłowo należy wyregulować ją zgodnie z zaleceniami producenta. Jeśli nie jesteś pewien, czy prawidłowo wykonałeś wszystkie czynności, warto wykonać test szczelności przy użyciu kartki papieru. Regulacją i konserwacją okien możesz zająć się samodzielnie lub poprosić o pomoc fachowca.

Ostatnim etapem pielęgnacji okien jest zabezpieczenie uszczelek (szczególnie tych znajdujących się w dolnej części ramy) i zawiasów przy pomocy wazeliny technicznej lub smaru na bazie silikonu.

 

 

Share: