Czym są okna pasywne?

1544
0
Share:
Czym są okna pasywne?

Zachodnie trendy i nowinki w budownictwie są coraz powszechniejsze na naszym rodzimym rynku. Popularne w Niemczech, Szwajcarii i Austrii okna pasywne coraz chętniej montowane są w polskich domach. Czym charakteryzuje się energooszczędna i ekologiczna stolarka okienna?

Najwyższe standardy już w Polsce

Okna pasywne dedykowane są przede wszystkim domom pasywnym, czyli energooszczędnym i ekologicznym budynkom nowej generacji. Ideą domów projektowanych w oparciu o technologię pasywną jest całkowita samowystarczalność energetyczna. Istotą nowoczesnych domów prywatnych i budynków publicznych są specjalne systemy tworzone przez niezwykle szczelne okna i drzwi pasywne, odpowiednie docieplenie ścian, baterie słoneczne oraz rekuperator. Wszystkie elementy mają za zadanie zminimalizować straty ciepła i wpływ czynników zewnętrznych.

Nieprzepuszczalne okna

Głównym zadaniem innowacyjnej stolarki okiennej jest postawienie szczelnej bariery dla ogrzanego powietrza, które nie powinno uciekać na zewnątrz oraz dla zimna, które nie dostaje się do środka. Ekstremalnie niski współczynnik przenikalności cieplnej wynoszący mniej niż 0,8 W/m²K oraz trójwarstwowe oszklenie sprawiają, że we wnętrzu budynku panuje optymalna temperatura niezależnie od pory roku i aury. Wymiana tradycyjnych okien na modele wykonane w oparciu o standardy pasywne mają ogromny wpływ na wysokość comiesięcznych opłat za zużycie energii. Mimo tego, że montaż i zakup okien pasywnych to większa inwestycja niż w przypadku wymiany okien na standardowe modele, to poniesione koszty szybko się zwrócą/

Zaufaj ekspertom

Potwierdzeniem jakości poszczególnych modeli okien pasywnych są specjalne atesty wydawane przez wiarygodne instytucje. Okna pasywne kupowane w Polsce powinny posiadać certyfikat Polskiego Instytutu Budownictwa Pasywnego i Energii Odnawialnej z Gdańska, co jest najpewniejszym potwierdzeniem termoizolacyjności i jakości produktu.

Share: