Pozimowa konserwacja okien

1236
0
Share:
Pozimowa konserwacja okien

Trzymający długimi miesiącami mróz, wilgoć oraz zanieczyszczenia mogą odbić się na kondycji okien. Niekorzystne warunki pogodowe szczególnie źle wpływają na okna dachowe, które są bezpośrednio narażone na działanie zmiennych warunków pogodowych. Teraz, kiedy zima na dobre ustąpiła miejsca długo wyczekiwanej wiośnie, warto zadbać o okna kompleksowo. Jak powinien wyglądać pozimowy przegląd domowej stolarki okiennej? Sprawdź!

Uszczelki i okucia

Prace konserwacyjne zacząć należy od dokładnego sprawdzenia uszczelek – ważnych elementów, dzięki którym okno jest szczelne. Aby zminimalizować straty energii i nie narażać się na dodatkowe koszty, należy dokładnie nasmarować wszystkie uszczelki wazeliną techniczną lub smarem na bazie silikonu. Szczególną uwagę zwróć na uszczelki znajdujące się w dolnej części ramy, bo to właśnie  one są szczególnie narażone na uszkodzenia. Podobnie należy postępować z okuciami.

Istotnym elementem wpływającym na funkcjonalność okna dachowego jest jego kołnierz. Podczas przeglądu koniecznie sprawdź połączenie kołnierza z dachem. Ponadto, usuń z kołnierza wszelkiego rodzaju zabrudzenia, liście, suche gałązki. W ten prosty sposób usprawnisz spływ wody deszczowej.

Mycie okien

Nieodłączną częścią wiosennych porządków jest mycie oszkleń i ram. Przywracanie oknom świetności zacznij od wyczyszczenia profili. Do umycia ram drewnianych używać należy delikatnych płynów, które nie zawierają w swoim składzie drażniącego amoniaku. Posiadacze okien aluminiowych lub plastikowych powinni użyć do mycia miękkich gąbek nasączonych w ciepłej wodzie lub płynie do mycia szyb. Po dokładnym usunięciu zabrudzeń z ram możesz przystąpić do mycia oszkleń. Nieocenioną pomocą okażą się tutaj ściereczki z mikrofibry, która doskonale radzi sobie z uporczywymi zabrudzeniami.

Share: