Przyczyny chłodu w mieszkaniu

1231
0
Share:
przyczyny chłodu jesień

Jakie są przyczyny chłodu w mieszkaniu? Niska temperatura w mieszkaniu może mieć wiele powodów – warto zdiagnozować ten problem przed rozpoczęciem jesieni i spadkiem temperatur na zewnątrz.

Przyczyny chłodu – nieszczelne okna, niesprawne kaloryfery

Zazwyczaj niska temperatura w mieszkaniu spowodowana jest nieszczelnymi oknami. Problem ten jest powszechny, szczególnie w nowym budownictwie. Deweloperzy spieszą się z oddaniem kolejnych projektów – chodzi oczywiście o oszczędności i o pieniądze. Finalnie budynek posiada wiele ubytków w murach lub też jego zabezpieczenie termalne jest niskiej jakości. Efektem jest chłód w mieszkaniach. Innym problemem są ewidentne uszkodzenia w murach – najczęściej są to uszkodzenia w okolicach stolarki okiennej. Złe dopasowane i próby ratowania piankami uszczelniającymi sprawiają, że do wnętrza przedostaje się chłód. Oczywiście znajdując takie niedopatrzenie jako właściciele mieszkania możemy zgłaszać usterki na zasadzie rękojmi. Deweloper ma obowiązek zająć się usterką i jej naprawą na swój koszt.

przyczyny chłodu zimą

przyczyny chłodu w bloku

Drugim powodem chłodu w mieszkaniach są niesprawne kaloryfery. Jest to o tyle poważny kłopot, że nie możemy samodzielnie określić przyczyny, a dodatkowo o problemie dowiadujemy się już po rozpoczęciu sezonu grzewczego, czyli w sytuacji kiedy niewiele można już zrobić. Wiele spółdzielni mieszkaniowych przeprowadza testy kaloryferów przed okresem grzewczym – to jednak nie zawsze pozwala na wykrycie usterek.

Co możemy zrobić samodzielnie?

Jeśli faktycznie zaczyna nam doskwierać chłód w mieszkaniu możemy spróbować wykorzystać kamery termowizyjne, które pokażą nam dokładnie w jakich miejscach znajdują się wloty zimnego powietrza. Zazwyczaj firmy oferujące badania tego typu dodadzą do naszych rak obszerny raport oraz zdjęcia. Na ich podstawie możemy reklamować stolarkę okienną u dewelopera lub też zgłosić sprawę do spółdzielni mieszkaniowej.

Share: