Czy okna pasywne pozwolą zmniejszyć nasze rachunki za ogrzewanie?

1317
0
Share:
okna pasywne w mieszkaniu

Zastosowanie okien pasywnych jest coraz częstsze w polskich domach jednorodzinnych i mieszkaniach blokowych. Ich ceny nie są zaporowe, a sami producenci stale ulepszają oferowane technologie. Czy warto zainwestować w okna pasywne? Co warto o nich wiedzieć?

Jak działają okna pasywne?

Okna pasywne stanowią jeden z elementów budownictwa pasywnego, zakładającego, że dom w znacznej mierze ogrzewany jest przez takie czynniki jak promieniowanie słoneczne, ciepło wydzielane przez urządzenia domowe, również przez samych domowników. W stosowaniu okien pasywnych ważny jest jak najmniejszy stopień utraty ciepła z wewnątrz dzięki niskiemu współczynnikowi przenikania ciepła U o wartości poniżej 0,8 W/(m2.K). Jak to jest możliwe? Wszystko za sprawą zastosowanych technologii – jedną z nich są dodatkowe szyby, pomiędzy którymi tworzone są komory hermetyczne. Drugim powszechnym zabiegiem są powłoki niskoemisyjne, które pozwalają na zyski cieplne od promieniowania słonecznego. Producenci okien pasywnych zrezygnowali również z mikrowentylacji, która w przypadku domów energooszczędnych nie jest po prostu potrzebna. W oknach pasywnych często wykorzystywana jest także technologia swisspacer dotycząca ramek. Oznacza to, ze nie są one tworzone z aluminium, przez co znacznie lepiej utrzymują właściwości termoizolacyjne.

okna pasywne w mieście

okna pasywne na wsi

Ceny okien pasywnych

Ceny okien pasywnych nadal są wyższe niż w przypadku klasycznych okien. Warto jednak mieć na uwadze, że ich kupno to niewątpliwie inwestycja w przyszłość. Osoby, które zdecydowały się na ten rodzaj okien podkreślają także, że znacząco zmniejszyły się ich rachunki za ogrzewanie mieszkania czy domu. Jeśli interesujemy się oknami pasywnymi, a jednocześnie nie chcemy tracić majątku, warto zdecydować się na okna pasywne z PCV.

Share: