Zaparowane szyby w mieszkaniu w czasie zimy

1832
0
Share:
Zaparowane szyby w mieszkaniu w czasie zimy

Zimą i jesienią powszechnym problemem w wielu domach są zaparowane szyby, które negatywnie wpływają na estetykę mieszkania. Dlaczego tak się dzieje? Jak pozbyć się uciążliwego problemu?

Przyczyna parowania

Sprawcą całego zamieszania jest para wodna, której w gospodarstwie domowym nie brakuje. Każdy kontakt z wodą powoduje powstawanie pary wodnej. Jeśli poziom wilgotności w pomieszczeniu przekracza 60%, wtedy woda skrapla się na oknach od wewnętrznej strony. Para wodna osadza się na szybach również wtedy, kiedy różnica temperatur na zewnątrz i wewnątrz domu wynosi około 20 stopni. W tym przypadku problem powinna rozwiązać odpowiednia wentylacja. Szczelne okna z funkcją mikrowentylacji wyrównają poziom temperatur, a jednocześnie nie wychłodzą pomieszczenia. Pomocne okażą się również specjalne nawiewniki.

Parowanie między szybami

Znacznie poważniejszym problemem jest skroplona para znajdująca się między dwiema szybami okna. Oznacza to, że doszło do rozszczelnienia pakietu, co jednoznaczne jest ze straceniem właściwości termoizolacyjnych okna. W tym przypadku nie dość, że stolarka okienna nie spełnia swojej praktycznej funkcji, to dodatkowo negatywnie wpływa na estetykę pomieszczenia. Jeśli para wodna się ulotni, to między szybami powstaną plamy i zacieki, a problem będzie nawracał. W tym przypadku konieczna będzie wymiana stolarki okiennej.

Producenci nowoczesnych okien oferują szeroką gamę różnorodnych modeli. Dzięki innowacjom i dodatkowym funkcjom, okna są szczelną barierą o wyjątkowo dobrej termoizolacyjności i ciekawą ozdobą wnętrza. Wymieniając okna, warto przyjrzeć się bliżej modelom wzbogaconym o zabezpieczenia antywłamaniowe, które znacząco poprawią bezpieczeństwo domowników.

 

Share: