Prawdziwe okno na świat

1217
0
Share:
Prawdziwe okno na świat

Okno może być czymś więcej niż zwykłym elementem budynku. Łączy przecież to, co wewnętrzne i schowane z tym, co zewnętrzne i ogólnie dostępne.

Inspiracje okienne

W  nieszablonowy sposób postrzegali go artyści wszystkich wieków. Malarze często wykorzystywali motyw okna w swoich dziełach. Warto przypomnieć Velázqueza, który chętnie umieszczał swoje postaci przy oknach, poza którymi rozpościerał się tajemniczy i pociągający świat.

Dwie strony świata

Okno w swojej przestrzennej strukturze przypomina nieco rzeźbę. Wprawdzie ogląda się je z dwóch stron, ale z różnych perspektyw. Nie jest płaskie jak obraz. Oddziela dwie przestrzenie – prywatną (mniej lub bardziej) od publicznej. Ale nie robi tego tak rygorystycznie jak ściana. Umożliwia przenikanie i patrzenie. Trochę takie bycie w dwóch światach równocześnie. Wpuszcza do środka światło i dźwięki. Pozwala nam istnieć w środku i na zewnątrz  – w oddaleniu od otoczenia.

Cztery strony świata

Natomiast okna wielkogabarytowe sprawiają, że dom otwiera się jakby na cały świat. Posługując się nimi, można stworzyć prawdziwą architektoniczną atrakcję, cechującą się niespotykanym artyzmem. Szczególnie efektownie prezentują się szklane narożniki okienne, które powodują, że świat wchodzi do środka w miejscu, w którym chcemy, żeby tak było.

Dlatego trzeba zwrócić uwagę na niezwykłość okna jako elementu budynku, zwłaszcza jeśli stanowi część naszego wymarzonego domu czy mieszkania. Należy spojrzeć nie tylko przez okno, ale także na okno  – jak na coś, co może być piękne.

Tagsokna
Share: