Nowe okna – czym kierować się podczas zakupu?

1250
0
Share:
Nowe okna – czym kierować się podczas zakupu?

Wymiana stolarki okiennej to wielka inwestycja, która będzie miała w przyszłości ogromny wpływ na komfort życia w domu, bezpieczeństwo oraz estetykę wnętrza i bryły budynku. Na co zwrócić uwagę, kupując nowe okna? Sprawdź!

Drewno czy plastik?

Jeszcze jakiś czas temu większość z nas wymieniała stare, drewniane okna na ramy wykonane z plastiku. Dzisiaj, po kilkunastu latach od wkroczenia mody na plastiki, znowu do łask wracają ramy z naturalnych materiałów. Nowoczesne okna drewniane nie tylko pięknie się prezentują i wizualnie współgrają z najświeższymi trendami w architekturze, ale również wykazują bardzo dobre parametry. Tym, co wyróżnia okna drewniane od swoich plastikowych konkurentów jest przede wszystkim odporność na wysokie temperatury. Szczelność obu wariantów jest bardzo zbliżona.

Szczelne okna, mniejsze rachunki

Rodzaj okien bardzo mocno przekłada się na wysokość comiesięcznych opłat za ogrzewanie. To, jak szybko ciepłe powietrze ucieka z mieszkania, zależy od termoizolacyjności okna. Aby dowiedzieć się, ile ciepła ucieka przez szyby, powinniśmy zapoznać się z wartością współczynnika Uw dla naszego okna (parametr Uw określa, ile ciepła przenika w ciągu sekundy przez całą jego konstrukcję). Zasada jest prosta – im liczba jest mniejsza, tym okno jest szczelniejsze. Standardową wartością dla większości okien jest 4–2,6 W/m²K. W testach zdecydowanie lepiej wypadają okna energooszczędne i pasywne. Dla nowoczesnych oszkleń wartość Uw spada do mniej więcej 0,8 W/m²K.

Dodatkowe zabezpieczenia

Dla każdego z nas dom jest najbezpieczniejszym miejscem na ziemi, swoją własną przystanią. Aby zminimalizować ryzyko włamania i zapewnić bezpieczeństwo sobie i swoim bliskim, warto wybrać okna z zabezpieczeniami. Najlepsi producenci oferują modele wyposażone w klamki z zamkami, zaawansowane systemy ryglowania i wielowarstwowe, grube szyby antywłamaniowe, dzięki którym okna są dla złodzieja barierą nie do sforsowania.

 

Share: