Okna drewniane – jak je wybrać?

1836
0
Share:
Okna drewniane – jak je wybrać?

Uroda drewna zdaje się ponadczasowa. Nic dziwnego odsyła nas do czystego piękna samej natury. Przenosi do bajkowych krain, w których na skraju każdego lasu znajdował się uroczy domek drewniany z oknami z drewna i z okiennicami. W dzisiejszych czasach wykorzystujemy okna drewniane do tworzenia stylizacji rustykalnych czy romantycznych, ale też tych na wskroś nowoczesnych i minimalistycznych. Estetyką drewna posługujemy się na wiele sposobów.

Drewno zamiast plastiku

Plastikowe okna odchodzą do lamusa. Powraca moda na drewno, nie tylko zew względów estetycznych, ale też ściśle praktycznych. Przecież drewno to doskonały materiał izolacyjny. Liczy się barwa i rysunek drewna, ale najważniejsza jest sama jakość okna, jego wykonanie i potem montaż, zastosowane rozwiązania. Trzeba wziąć pod uwagę gatunek drewna, z którego okno zostało zrobione. Tylko drewno najwyższej jakości zapewni długoletnie użytkowanie. Bardzo często wykorzystuje się do wytwarzania okien drewno sosnowe, które nie jest bardzo drogie a przy tym odporne na wilgoć i trwałe. Sosna łatwo poddaje się obróbce, malowaniu i impregnacji.

Liczy się konstrukcja ramy

Istotną rolę odgrywa także technika wykonania samej ramy. Do niedawna stawiano na wyrabianie ich z litego drewna. Dziś wybiera się klejenie listew, co wpływa na większą trwałość ramy okiennej i mniejszą podatność na zmęczenie materiału.

Impregnacja i wykończenie – to ma znaczenie

Przed zakupem okna drewnianego warto przyjrzeć się powłokom nałożonym na drewno. Muszą one spełniać właściwości ochronne. Powinny zostać położone w co najmniej trzech warstwach: gruntującej, podkładowej oraz wykończeniowej. Większa liczba powłok tego typu zwiększyłaby ochronę, ale mogłaby zeszpecić okno. Pamiętajmy, żeby wybierając okno, nie tylko to drewniane, połączyć aspekt estetyczny z praktycznym.

Share: