Przygotowanie okien na wiosnę i lato

1081
0
Share:
Przygotowanie okien na wiosnę i lato

Wreszcie pożegnaliśmy ciągnącą się zdecydowanie za długo zimę. Po okresie szarugi nadeszła wreszcie upragniona wiosna dodająca nam energii i chęci do działania. Aby w pełni cieszyć się słońcem, wpuść go do mieszkania! Zanim wysokie temperatury zadomowią się u nas na dobre, warto zadbać o swoje okna. Jak to zrobić? Sprawdź nasze rady!

Po pierwsze: mycie

Pierwszym etapem pozimowych porządków jest dokładne umycie oszkleń i ram. Zacznij od usunięcia suchą szmatką nadmiaru nagromadzonego pyłu i zanieczyszczeń. Kiedy większe zabrudzenia zostaną usunięte, możesz zająć się uszczelkami i ramami. Co ważne, nie używaj przypadkowych środków. Rodzaj płynu powinien być dobrany do konkretnego materiału (do czyszczenia plastikowych ram nie można używać mleczek z granulkami, które mogłyby zostawić zarysowania). Unikaj ostrych myjek. Znacznie lepiej niż one sprawdzą się gąbki lub miękkie ściereczki nasączone ciepłą wodą z dodatkiem płynu do mycia naczyń. Możesz mieć pewność, że taki roztwór nie zaszkodzi ani drewnianym, ani plastikowym czy aluminiowym ramom. Pamiętaj o tym, żeby suche już okucia i uszczelki po zakończonym myciu posmarować wazeliną techniczną lub specjalnym środkiem do konserwacji.

Kiedy ramy, okucia i uszczelki będą czyste, możesz przystąpić do mycia szyb. Na tym etapie będziesz potrzebował specjalnego płynu lub wody z octem oraz ręczników papierowych lub niezwykle praktycznej ściereczki z mikrofibry. Szyby myjemy zawsze zaczynając od góry i kierując się w dół, natomiast suszymy w kierunku odwrotnym.

Sprawdź szczelność

Mróz i wilgoć utrzymująca się w powietrzu przez niemal cały okres jesienno-zimowy może prowadzić do utraty szczelności okien. Zniszczone uszczelki negatywnie wpływają na jakość okien, a co za tym idzie – komfort codziennego życia. Dokładnie sprawdź stan techniczny okuć, wyreguluj docisk  i poziom ramy oraz skrzydła na zawiasach. Jeśli nie umiesz zrobić tego samodzielnie, warto poprosić o pomoc fachowców. Sprawdź również drożność i czystość nawiewników.

Share: