Technologia pasywna – światowe trendy w Polsce

1674
0
Share:
Technologia pasywna – światowe trendy w Polsce

Światowe trendy w budownictwie nie omijają Polski. Na naszym rodzimym rynku jak grzyby po deszczu wyrastają efektowne budynki wznoszone według najświeższych standardów, które rewolucjonizują zachodni rynek. Innowacyjną technologią, która cieszy się w Polsce rosnącym zainteresowaniem inwestorów, jest budownictwo pasywne. Co kryje się pod tą nazwą?

Przyszłość budownictwa zaczyna się dzisiaj

Domy pasywne to najnowsza generacja energooszczędnych i ekologicznych domów, które w Niemczech, Austrii i Szwajcarii są już powszechnie obowiązującym standardem. Ideą architektów stojących za sukcesem budownictwa pasywnego było stworzenie ekologicznego, samowystarczalnego budynku. Z pozoru karkołomna misja zakończyła się sukcesem – zapotrzebowanie energetyczne domów pasywnych jest nawet o 50% mniejsze niż standardowego budynku. Wykorzystywanie pasywnych źródeł ciepła (energii urządzeń, ludzi, naturalne ciepło pozyskiwane z powietrza i słońca) pozwala na redukcję ilości energii pozyskiwanej z zewnątrz.

Okna pasywne

Nieodłączną częścią domów pasywnych są tak zwane systemy pasywne składające się między innymi ze specjalnych dociepleń na ścianach, rekuperatora, drzwi i okien. Okna pasywne mają przede wszystkim nie dopuścić do ucieczki ogrzanego powietrza oraz być szczelną barierą dla podmuchów z zewnątrz. Dzięki odpowiedniej budowie, okna pasywne są ekstremalnie szczelne (wartość ich parametru Uw wynosi mniej niż 0,8 W/m²K).

Atesty gwarancją jakości

Okno pasywne będzie spełniało swoją funkcję tylko wtedy, jeśli będzie wykonane według rygorystycznych norm. Potwierdzeniem jakości poszczególnych modeli są specjalne atesty. Pasywna stolarka okienna kupowana w Polsce powinna posiadać certyfikat Polskiego Instytutu Budownictwa Pasywnego i Energii Odnawialnej z Gdańska. Kupując okna pozbawione tego typu dokumentów, musimy liczyć się z ryzykiem, że zakupiony towar nie sprawdzi się w nowoczesnym domu pasywnym.

Share: