Przygotuj swoje okna na zimę

1391
0
Share:
Przygotuj swoje okna na zimę

Spadające temperatury, coraz dłuższe wieczory i liście spadające z drzew zwiastują jedno: zbliżającą się wielkimi krokami zimę! Zanim nasze podwórka pokryje gruba warstwa śniegu, warto zadbać o swoje okna. Silny wiatr, długo utrzymujący się mróz oraz wilgoć negatywnie wpływają na stolarkę okienną i sprawiają, że nie spełnia ona należycie swojej funkcji. Jak przygotować swoje okna na zimę, aby cieszyć się optymalnym komfortem cieplnym niezależnie od pogody? Sprawdź!

Po pierwsze: mycie

Pierwszym etapem zimowej pielęgnacji okien jest dokładne umycie oszkleń i ram. Aby uzyskać jak najlepszy efekt, myj okna przy pomocy miękkiej, pozbawionej szwów ściereczki i niewielkiej ilości specjalnego płynu. Pamiętaj, że ostre detergenty (szczególnie te z granulkami) mogą odbarwiać i zarysowywać profile z PVC, dlatego najlepiej używać delikatnych środków.

Po drugie: stan techniczny

Kolejnym krokiem zimowej pielęgnacji okien jest dokładne sprawdzenie stanu technicznego – zawiasów, klamek, wszystkich elementów ruchomych. Jeśli któraś z części nie działa prawidłowo należy wyregulować ją zgodnie z zaleceniami producenta. Następnie zaleca się nasmarowanie wazeliną techniczną lub smarem na bazie silikonu wszystkich zawiasów oraz ruchomych elementów okuć.

Podobnie postępujemy z uszczelkami: aby okno było maksymalnie szczelne, należy starannie nasmarować wszystkie uszczelki. Szczególną uwagę warto poświęcić uszczelkom znajdującym się w dolnej części ramy, ponieważ to właśnie one są szczególnie narażone na zabrudzenia i zniszczenia.

Dlaczego to takie ważne?

Okna w każdym domu spełniają ważną rolę. Ich podstawową funkcją jest zapewnienie domownikom optymalnego komfortu ciepłego niezależnie od aury. Dobrze zakonserwowane okna są szczelną barierą dla zimnego powietrza z zewnątrz oraz minimalizują straty energii, co pozytywnie przekłada się na wysokość comiesięcznych rachunków.

Share: