Okna pasywne – gdzie możemy je wykorzystać?

405
0
Share:

Nowoczesna stolarka okienna zaskakuje nas z roku na rok – producenci proponują nam rozwiązania, które nie tylko pozwalają na zachowanie większego komfortu w domu, ale też realnie wpływają na jakość naszego życia czy zdrowia. Szukając wysokiej jakości okien do domu jednorodzinnego warto rozważyć kupno stolarki okienne pasywnej. Czy okna tego typu okażą się strzałem w dziesiątkę?

Czym są i jak działają okna pasywne?

Nowoczesne okna pasywne jeszcze do niedawna kojarzone były wyłącznie z domami pasywnymi. Dzisiaj wiemy, że ich zastosowanie ich znacznie szersze i z powodzeniem taką stolarkę okienną możemy wykorzystać w naszych mieszkaniach czy niepasywnych domach. Okna pasywne to okna, w których współczynnik przenikania ciepła jest niezwykle niski – wynika to nie tylko z zastosowanych materiałów, ale również z faktu, że okna takie są odpowiednio i z dużą precyzją składane.

W przypadku okien pasywnych stosowane są zazwyczaj trzy okna – i nie bez znaczenia jest to, w jakiej konfiguracji i w oddaleniu od siebie są ułożone. Okna są wklejane w ramę na całej długości – proces ten wymaga precyzji i dokładności, jednak efekty są zaskakujące. Okna pasywne mogą mieć również wewnętrzne komory wypełnione specjalistycznym gazem, który dodatkowo wspiera utrzymywanie ciepła wewnątrz budynku. Warto zwrócić uwagę też na brak mostków termicznych w budowie okien – takie mostki to najczęściej elementy aluminiowe, które szybko „chwytają” chłód.

Okna pasywne – czy tylko w domach?

Okna pasywne początkowo tworzone były wyłącznie z myślą o budynkach pasywnych, czyli takich, które spełniają bardzo określone i wyśrubowane normy. Dzisiaj wiemy, że okna pasywne mogą być stosowane również w klasycznych domach czy mieszkaniach – wszędzie tam, gdzie pragniemy czuć się komfortowo.

Share: