Okna dźwiękoszczelne – jaki to koszt?

540
0
Share:

Podczas budowania domu czy remontu generalnego w mieszkaniu musimy podjąć decyzję o kupnie okien. Współcześnie producenci zaproponują nam szeroki wybór okien, różniących się od siebie przede wszystkim parametrami technicznymi. Jednymi z najchętniej wybieranych są okna dźwiękoszczelne – jaki to koszt dla kupującego? Czy okna dźwiękoszczelne są faktycznie w stanie obniżyć hałas w naszych mieszkaniach?

Skąd tak duży hałas?

Decydując się na kupno mieszkania czy domu w konkretnej lokalizacji to, co powinno być dla nas ważne, to bez wątpienia natężenie hałasu w okolicy. Na natężenie hałasu wpływa przede wszystkim ruch uliczny, ale też bliskość dworców, lotnisk, zakładów przemysłowych. Jeśli zależy nam na mieszkaniu w centrum miasta warto rozważyć okna dźwiękoszczelne – jaki to koszt?

Koszty okien dźwiękoszczelnych (czyli o zwiększonej izolacji akustycznej) mogą być różne i zależne nie tylko od samego producenta, ale również od komponentów, zastosowanych technologii. Musimy być świadomi, że na zwiększoną izolację akustyczną wpływa szereg czynników, takich jak powierzchnia otworu okiennego czy liczba nawiewników powietrza. Przyjmuje się, że standardowe okna mają współczynnik izolacji akustycznej rzędu 30dB (decybeli). W przypadku okien dźwiękoszczelnych ten współczynnik powinien wynosić przynajmniej 35dB. W przypadku okien dźwiękoszczelnych producenci proponują znacznie grubsze profile, szersze odstępy pomiędzy szybami, lepsze komponenty takie jak okucia. W oknach dźwiękoszczelnych znajdziemy również nawiewniki dźwiękoszczelne.

Koszty okien dźwiękoszczelnych

Okna o zwiększonej izolacji akustycznej są droższe od klasycznych okien – różnica w cenie to zazwyczaj 20-40%, oczywiście wszystko zależne jest od zastosowanych komponentów oraz technologii.

Share: