Okna drewniane – warto?

460
0
Share:

Przeglądając katalogi producentów okien, nie sposób nie zauważyć, że w wielkim stylu powracają do łask modele z ramami wykonanymi z drewna. Jeszcze kilkanaście lat temu masowo wymienialiśmy drewniane okna na lekkie plastiki, a dzisiaj znów chętniej sięgamy po naturalne materiały. Czy warto wyposażyć swój dom czy mieszkanie właśnie w drewnianą stolarkę okienną? Czy ramy z naturalnego surowca mogą dorównać swoim lekkim, plastikowym zamiennikom? Sprawdź!

Estetyka

Okna w budownictwie pełnią podwójną rolę: funkcjonalną oraz dekoracyjną. Nie sposób nie zgodzić się ze stwierdzeniem, że delikatnie usłojone ramy są efektowną dekoracją fasady budynku oraz wnętrz. Drewniane, cienkie ramy dodają całości naturalności i ocieplają aranżacje.  Największą popularnością cieszą się oszklenia z profilami pokrytymi przezroczystym lakierem. Co więcej, drewno jest materiałem uniwersalnym pasującym zarówno do nowoczesnego, chłodnego stylu, jak i klasycznych kompozycji. Drewno bez wątpienia jest nośnikiem ponadczasowej elegancji i stylu, który nigdy się nie dezaktualizuje. Pamiętaj jednak o tym, że drewno zachowa swoją nienaganną kondycję tylko wtedy, kiedy będzie regularnie impregnowane.

Parametry

Wydaje Ci się, że okna z drewna są mniej szczelne niż modele z tworzyw sztucznych? W takim razie spieszymy wyprowadzić Cię z błędu! Liczne testy dowodzą, że profile drewniane i plastikowe o jednakowych okuciach i wyposażone w takie same przeszklenia są szczelne w niemal identycznym stopniu. Drewniane okna często wybierane są przez osoby, których domy są szczególnie mocno wyeksponowane na słońce. W przeciwieństwie do plastiku, drewno nie odkształca się i nie odbarwia pod wpływem długotrwałego kontaktu z wysoką temperaturą i promieniowaniem UV.

Share: