Bezpieczny dom – sprawdź nowoczesne zabezpieczenia dla okien

1371
0
Share:
zabezpieczenia dla okien mieszkanie

Szacuje się, że zdecydowany procent włamań do mieszkań i domów prywatnych ma miejsce poprzez okna i drzwi balkonowe. Obecnie producenci okien i rolet oferują liczne zabezpieczenia dla okien – które z nich okażą się strzałem w dziesiątkę?

Jakie są dostępne zabezpieczenia dla okien?

Decydując się na zakupienie okien antywłamaniowych musimy mieć świadomość, że żadne zabezpieczenie nie da nam 100% gwarancji bezpieczeństwa. Możemy jednak wybierać kilka z rozwiązań, które z pewnością znacząco opóźnią czas przedostania się włamywacza do domu – w tym czasie możliwa jest reakcja firmy ochroniarskiej czy samych właścicieli. Decydując się na okna antywłamaniowe musimy sprawdzić ich klasy bezpieczeństwa, wyrażane oznaczeniem CR i odpowiednią liczbą. Im wyższa liczba, tym lepsze klasy zabezpieczeń. Kupując okna możemy domagać się od producenta certyfikatu bezpieczeństwa. Warto wiedzieć, że certyfikat powinien być wydawany na cały produkt – wielu sprzedawców wydaje certyfikaty na pojedyncze elementy okna – warto czytać dokładnie umowy i dokumenty.

Co oznaczają kolejne liczby przy oznaczeniu CR? W zależności od liczby oznacza to, że okno będzie odporne na próby sforsowania go w konkretnym czasie przy pomocy konkretnych metod, urządzeń. W przypadku CR1 chodzi o próby sforsowania okien czy drzwi metodami siłowymi (np. wybicie barkiem), przy współczynniku CR2 mowa o próbach włamania przy użyciu prostych narzędzi (np. śrubokręta). Przy szybach CR2 konieczne jest także zastosowanie szyby P4A (testy pokazują, że to tworzywo na które 3-krotnie można zrzucić z 9 metrów stalową kulę o masie 4,11 kg i nie spowoduje to jego uszkodzenia).

Rolety antywłamaniowe – idealne podczas długiej nieobecności w domu!

Rolety antywłamaniowe to drugie, interesujące rozwiązanie dla osób pragnących lepiej zabezpieczyć mieszkanie. Stanowią one gruby pancerz o profilowanych ściankach z zamkiem montowanym w dolnej lub środkowej listwie pancerza. Rolety chronią jedynie wtedy, kiedy są prawidłowo zasunięte.

Share: