Nowe okna do mieszkania – na co zwrócić uwagę?

647
0
Share:

Kupno mieszkania na rynku wtórnym często wiąże się  z koniecznością przeprowadzenia gruntownego remontu. Jednym z ważnych etapów przygotowania lokum do zamieszkania jest kupno nowych okien. Na co zwrócić uwagę, kupując nową stolarkę okienną do mieszkania w bloku? Sprawdź nasze rady!

Najważniejszy czynnik – parametr Uw

Podstawowym parametrem wpływającym na komfort cieplny i wysokość rachunków za ogrzewanie jest parametr UW – współczynnik izolacyjności cieplnej. Standardowe okna wypierane są obecnie przez znacznie bardziej funkcjonalne modele energooszczędne. Wartość ich współczynnika Uw wynosi maksimum 1.0 W/m2K. Jeszcze lepszymi parametrami charakteryzują się modele pasywne.

Dźwiękoszczelność

Mieszkańcy bloków często narzekają na hałas. Komfort codziennego życia znacząco podniosą okna o wysokiej dźwiękoszczelności. Stopień izolacji akustycznej określa współczynnik RW. Standardowe okna charakteryzują się  izolacyjnością akustyczną na poziomie ok. 30 dB. Jeśli nie chcesz, żeby dźwięki dochodzące z ruchliwej ulicy albo odgłosy dzieci bawiących się na placu zabaw dochodziły do Twoich uszu, wybierz modele z  Rw o wartości co najmniej 40 dB.

Okna a piętro

To, jakie okna sprawdzą się w Twoim nowym mieszkaniu, zależy również od tego, na którym piętrze jest ono zlokalizowane. Mieszkańcy parterów są szczególnie narażeni na włamania. Aby zminimalizować ryzyko rabunku, wybierz modele antywłamaniowe z kilkuwarstwowymi szybami odpornymi na stłuczenie i specjalnymi okuciami. Dla osób mieszkających na wysokich piętrach w wieżowcach istotne będą inne parametry, takie jak  wodoszczelność oraz odporność na wiatr.

Estetyka

Swobodę mieszkańców budynków wielorodzinnych mocno ograniczają przepisy. Fasady bloków muszą być spójne. Zanim wymienisz białe okna na bordowy model albo rustykalne oszklenia ze szprosami, konieczna będzie rozmowa z zarządcą budynku i poznanie wymagań technicznych dotyczących Twojego bloku.

Share: