Jak zabezpieczyć okna przed włamaniami?

1213
0
Share:
jak zabezpieczyć okna mieszkania

Bezpieczny i komfortowy dom to priorytet dla jego mieszkańców – w czasach licznych włamań i kradzieży powinniśmy zdecydowanie szukać rozwiązań, które wspomogą nasze bezpieczeństwo. Jakie produkty są warte uwagi? Co zaproponują nam konkretni producenci? Jak zabezpieczyć okna?

Jak zabezpieczyć okna – okna antywłamaniowe

Zanim zdecydujemy się na kupno okien antywłamaniowych musimy być świadomi, że żadne zabezpieczenie nie daj nam 100% gwarancji bezpieczeństwa. Zadaniem tych rozwiązań jest jak największe opóźnienie sforsowania stolarki okiennej i danie czasu na interwencję firmy ochroniarskiej czy samych właścicieli posesji. Podstawą w poszukiwaniach okien antywłamaniowych będzie ich świadectwo klasyfikacji. Takie świadectwo określa cechy całego okna, a jeśli okno nazwane antywłamaniowym go nie posiada, to znaczy że będzie ono nieodporne na próbę włamania do mieszkania czy domu. Musimy wiedzieć, że porównując kolejne oferty producentów nie możemy zwracać uwagi tylko na pojedyncze elementy: rodzaj zatrzasków, szyby. Konieczna jest wiedza, że każdy element nie zadziała, jeśli inne również nie będą odpowiednio wzmocnione. I tak: mocne zawiasy na nic się zdadzą, jeśli okno zostanie wmontowane jedynie za pomocą pianki montażowej, okno nie wypadnie z ramy tylko wtedy, jeśli zastosujemy odpowiednie listwy przyszybowe. Takich niuansów jest znacznie więcej! Z pewnością warto zaznajomić się z katalogami kilku producentów.

jak zabezpieczyć okna w mieszkaniu

jak zabezpieczyć okna domu

Sześciostopniowa skala bezpieczeństwa

Przyjęło się, że w przypadku okien stosowana jest sześciostopniowa skala bezpieczeństwa, a okno dopasowane do konkretnej klasy musi mieć odpowiedni certyfikat. Poszczególne klasy RC (ang. Resistance Class) oznaczają, jak długo okno zapewni ochronę przed potencjalnym włamywaczem używającym konkretnych narzędzi. Tak więc klasa RC1 oznacza odporność na „przypadkowe próby włamania poprzez rozbicie okna przy użyciu przemocy fizycznej np. kopnięcia, napierania barkiem. Klasa CR2 to odpowiedź na „przypadkowe próby włamania poprzez rozbicie okna, z dodatkowym użyciem prostych narzędzi np. śrubokręta”.

Share: