Czyszczenie i konserwacja okien aluminiowych

477
0
Share:

Okna osadzone w aluminiowych ramach są coraz popularniejszą alternatywą dla klasycznych ram z drewna i tworzyw sztucznych. Stylowe, dostępne w wielu kolorach, wąskie ramy doskonale współgrają z trendami obowiązującymi w architekturze. Dzisiaj zastanowimy się, jak dbać o okna z aluminium, aby jak najdłużej zachowały swoją nienaganną formę.

Warto wiedzieć

Wydaje Ci się że ciepłe, słoneczne popołudnie to idealna pora na doprowadzenie okien do porządku? Nic bardziej mylnego! Z myciem okien warto poczekać na pochmurną pogodę. Zbyt intensywne słońce sprawia, że środki czystości szybko zasychają na oknie, co jest przyczyną powstawania nieestetycznych smug.

Pielęgnacja okien z aluminium

Ważnym etapem poprzedzającym mycie okna jest wybór odpowiednich środków czystości. Rodzaj preparatu powinien być dopasowany do specyfiki danego materiału. Aluminium, mimo swojej odporności na czynniki zewnętrzne, może niszczeć pod wpływem ostrych, kwaśnych płynów zawierających w swoim składzie rozpuszczalniki. Ważne jest, aby preparat nie zawierał granulek i materiałów ściernych, które mogłyby rysować powierzchnię profili. Wbrew pozorom, spaliny i inne zanieczyszczenia mogą sprawić, że nawet na najlepszych oknach z aluminium pojawi się korozja, dlatego należy często usuwać z nich kurz i brud.

Do mycia okien aluminiowych najlepiej używać miękkiej szmatki z mikrofibry, płynu do szyb i wody z dodatkiem płynu do mycia naczyń. Usunąć mocne zabrudzenia pomogą specjalne środki przeznaczone do mycia aluminium. Mycie okien należy zakończyć przeglądem stanu uszczelek. Raz na jakiś czas (najlepiej dwa razy w roku) zaleca się nasmarowanie ich wazeliną techniczną.

Share: