Czym jest parametr Uw?

1338
0
Share:
Czym jest parametr Uw?

Według specjalistów, przez nieszczelną stolarkę okienną codziennie „ucieka” aż 30-45% energii. Takie straty negatywnie wpływają nie tylko na komfort cieplny w mieszkaniu, ale również na wysokość comiesięcznych rachunków. Aby uniknąć takiej sytuacji, przy kolejnej wymianie okien warto bliżej przyjrzeć się ich parametrom, a dokładniej – wartości Uw. Co kryje się pod tą nazwą? Sprawdź!

Parametr Uw

Jednym z najważniejszych czynników świadczących o jakości okna jest parametr Uw, który określa ilość ciepła przenikającego przez 1m2 okna przy różnicy pomiędzy wewnętrzną, a zewnętrzną stroną szyby wynoszącej 1 stopień. Zasada jest prosta – im wartość parametru Uw jest mniejsza, tym okno jest szczelniejsze. Na jego wysokość mają wpływ parametry poszczególnych elementów pakietu szybowego, profili oraz ramki znajdującej się między szybami. Warto pamiętać, że nawet okna o zaawansowanej, nowoczesnej budowie nie będą dobrze spełniać swojej funkcji, jeśli nie będą odpowiednio zamontowane. Aby uniknąć przykrych niespodzianek, instalację stolarki okiennej warto zostawić fachowcom.

Okna pasywne

Osoby pragnące maksymalnie zredukować straty energii cieplnej powinny przyjrzeć się bliżej tak zwanym oknom pasywnym zaprojektowanym według najnowszych, zachodnich standardów. Innowacyjna technologia sprawia, że okno staje się niemal nieprzepuszczalną barierą dla chłodu, które nie dostaje się do budynku, oraz ogrzanego powietrza, które nie wydostaje się na zewnątrz. Aby okno mogło być uznane za pasywne, wartość współczynnika  Uw musi być niższa niż  0,8 W/m²K. Złotym środkiem między pasywnymi a standardowymi oknami są oszklenia energooszczędne, których wartość UW oscyluje około  0,8 W/m²K.

Share: